Teatr Fizyczny dla Młodzieży

18 lutego o godzinie 18:00 na scenie BOK odbyło się międzynarodowe spotkanie teatralne artystów z krajów Europy i Ameryki Południowej „Zjednoczeni w Różnorodności – Dla Teatru Fizycznego”. Jednego wieczoru wystąpili przedstawiciele dwóch kontynentów. W programie pojawiły się spektakle i pokazy pracy artystów z Ekwadoru, Chile, Kolumbii, Danii, Francji i Polski. Nie zabrakło elementów klaunady, pantomimy, teatru cieni, iluzji oraz technologii video mappingu na scenie.
W ramach programu zaprezentowany został spektakl kulminujący międzynarodową pracę aktorów Ameryki Południowej i Europy. Spektakl przedstawiał eksplorowanie przejawu żywiołów w ciele człowieka oraz możliwości przekazania historii ciałem. We wspólnej fizycznej pracy teatralnego chóru zostały zburzone granice międzykontynentalne, przy jednoczesnym uwidocznieniu elementów kultury każdego kraju uczestniczącego w projekcie. Magdalena Kultys Lal – reżyser spektaklu – zaprosiła widzów do odkrycia na nowo cielesności aktora na scenie i jego muzyczności.
„Teatr fizyczny na styku kultur” to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie w Polsce, które pozwoliło na przegląd spektakli młodych artystów z Europy i Ameryki Południowej, którzy całkowicie posługują się językiem wizualnym na scenie.
Po spektaklach publiczność miała możliwość podjęcia rozmów z artystami.
Wydarzenie stanowiło zwieńczenie dwuletniego projektu aktorów, pedagogów i studentów nad współczesnym treningiem aktora teatru fizycznego. Projekt wygrał konkurs wniosków w 2020 r. w programie Budowanie Potencjału w Dziedzinie Młodzieży zarządzanego przez Europejską Agencją Wykonawczą ds. Edukacji i Kultury w Brukseli.
Projekt współfinansowany ze środków UE.